Zoek

Emissie is dure ‘winterjas'

Bam schuift rekening van winstval door naar aandeelhouder

4 maart 2010

De strategie van Bam om zo ongeschonden mogelijk de crisis door te komen is mislukt. Problemen in het vastgoed leidden tot een flinke winstdaling. Aandeelhouders betalen onverwacht de rekening nu het bouwbedrijf van plan blijkt ze een forse aandelenuitgifte voor te schotelen.

Bam kukelde donderdag na het slechte nieuws omlaag op de beurs: tot ruim 9 procent. En dat is niet vreemd. Het vertrouwen van aandeelhouders had de afgelopen maanden al een flinke knauw gekregen doordat de bouwer rijkelijk laat in het jaar met een winstwaarschuwing kwam.

Niet één, maar twee keer. In november meldde Bam dat het bedrijf als gevolg van problemen in het vastgoed, geen 100 tot 120 miljoen euro, maar maximaal 100 miljoen euro winst verwachtte te halen.

Februari dit jaar ging het bouwbedrijf daar nog eens genadeloos over heen. De winst zou een extra 70 procent lager uitpakken. Die dag leverde het aandeel 11,4 procent in.

Emissie negatieve verrassing
Dat de winst inderdaad nog eens 70 procent lager uitkwam, op 31 miljoen euro, was donderdag dus geen grote verrassing. Maar dat Bam nu met een aandelenuitgifte voor 250 miljoen euro op de proppen komt, is dat des te meer.

"Als we geen emissie plaatsen, kunnen we in de huidige financiële markt niet de kracht uitstralen om in de Europese top-10 te blijven", gaf bestuursvoorzitter Joop van Oosten als reden.

Vermogenspositie
Volgens de topman is de aandelenuitgifte nodig om de vermogenspositie te versterken, omdat klanten daar in het huidige economische klimaat in toenemende mate naar kijken.

Om opdrachten in de wacht te slepen, zoals bijvoorbeeld grote pps-projecten (publiek private samenwerking), stelt hij dat het noodzakelijk is om een sterke balans te hebben.

Opvallend genoeg kiest Bam voor de emissie, terwijl de bankconvenanten afgelopen jaar geen probleem waren. Toch gaat het bouwbedrijf naast de aandelenuitgifte, ook in gesprek met de banken over aanpassing van de financieringsafspraken.

Dure winterjas
Van Oosten wil onder meer een aanpassing van de convenanten aan het seizoenspatroon. In geval van een strenge winter, loopt de bouwer vertragingen op bij de uitvoer van projecten. "We willen een dikke winterjas hebben en niet in de problemen komen als het even tegenzit", stelt de topman.

Een dure jas voor beleggers dus. Maar dat lijkt Bam niet te deren. Sterker nog, het ziet alweer de nodige lichtpuntjes voor 2010.

Herstel
Zo tonen de woningverkopen uit eigen ontwikkeling, die vorig jaar volledig instortten, vanaf het vierde kwartaal weer herstel. "De particuliere vraag begint weer terug te keren", stelt Van Oosten, die wel aangeeft dat de vraag nog onder het niveau ligt van 2008.

Dat is niet zo gek, 2008 was net als 2007 een van de gouden jaren van Bam.

In de eerste acht weken van dit jaar verkocht het bouwbedrijf 234 woningen, tegen 124 in dezelfde periode vorig jaar. In de eerste twee maanden van 2008 waren dit nog 420 woningen. "De markt ligt op een ander niveau, maar de particulier meldt zich in toenemende mate", aldus Van Oosten.

Slecht jaar
Het afgelopen jaar heeft Bam in vrijwel alle markten te kampen gehad met krimpende volumes, toenemende concurrentie en aanzienlijke prijsdruk. Vooral de vastgoedactiviteiten stonden stevig onder druk.

Resultaten van Bam
De totale verliezen op vastgoed, inclusief bijzondere waardeverminderingen op goodwill, bedroegen in 2009 266 miljoen euro. Hiervan heeft 132 miljoen een operationeel karakter. De marge in bouw zakte van 3,8 procent in 2008 tot 2,2 procent.

De omzet daalde in 2009 tot 8,35 miljard euro, van 8,8 miljard euro in 2008. Vanwege de strenge winter verwacht Bam dat de omzet in 2010 uitkomt op 8 miljard euro. Ook het slechte economische klimaat speelt hierin een rol. Een winstverwachting geeft het bedrijf niet af.

Van Oosten heeft aan beleggers heel wat uit te leggen. De eerstvolgende gelegenheid is de aandeelhoudersvergadering op 21 april. Aandeelhouders kunnen dan ook stemmen over de aandelenuitgifte.

Reageer op dit artikel

Reksju, 8-3-2010 14:19:46

Het beleid van de directie lijkt mij veel beter dan de uitverkoop van Spaendonck in een tegenzittende markt.

sloe, 8-3-2010 12:42:00

Je kan wel meer woningen verkopen, maar er staat niet bij tegen welke prijs. De verwachte omzet voor 2010 van 8 mrd lijkt me nogal optimistisch. 2 maanden omzet verlies wegens winterweer haal je niet meer in. Omzet 2010 zal meer in buurt komen 7,1 mrd. En dan is het nog de vraag of de marge van 2,2% haalbaar is, waarschijnlijk niet. Uitgifte van aandelen is gunstig, daarbij daalt het verlies per aandeel.

jacques, 8-3-2010 8:53:16

Amice ,bedankt voor uw commentaar ,ik deel uw mening volkomen !

Gvwinkel, 7-3-2010 15:29:08

Onder het kopje Baggeren staat te lezen: "De participatie in baggerbedrijf Van Oord (21,5 procent) heeft in 2009 een bijdrage van € 27 miljoen aan het resultaat geleverd (2008: € 43 miljoen). Zoals eerder aangekondigd, verwacht BAM de gesprekken over de mogelijkheden tot verkoop van het minderheidsbelang in Van Oord niet voor mei 2010 te hervatten." Waarom begint BAM daar volgende week niet mee? Mischien levert de verkoop zoveel boekwinst op dat een emissie niet meer nodig is. Liefhebbers genoeg voor zo'n pakket, dunkt me. En de focus kan dan voor 100% op BAM worden gericht, daaruit dient die 24 miljoen opbrengst (0,3% van de jaaromzet) te worden gehaald. Mvg, van Winkel

spaendonck, 5-3-2010 13:34:30

Ls Bam maakt het wel erg bont met de uitgifte van nieuwe aandelen. Mogen de aandeelhouders zelf niet beslissen of bam een dure winterjas nodig heeft. Het bestuur van Bam treuzelt al heel lang met haar aandeel in boskalis. Laat het bestuur eerst maar eens haar aandeel in Boskalis verkopen. Een emmissie is bijzonder slecht voor de aandeelhouder. Mocht de w.a.p de komende jaren weer aantrekken dan zal dit over aanzienlijk meer aandelen moeten worden verkocht. Nog beter is dat Bam in de etalage wordt gezet. Tenslotte hoop ik dat VEB de aandeelhouders van Bam oproept tegen de emmissie te stemmen. Met vriendelijke groet Van spaendonck


Om te kunnen reageren dient u in te loggen.
Uw reactie verschijnt op deze website. Wees voorzichtig met persoonlijke gegevens op internet.

Heeft u nog geen gebruikersnaam, klik hier

Ik ben mijn wachtwoord vergeten

Fondsen selecteren en zien

Niet de juiste FlashPlugin?
U heeft waarschijnlijk niet de juiste FlashPlugin geinstalleerd.

De laatste versie kun u hier verkrijgen. U wordt dan naar een andere pagina doorverwezen waar u de juiste plugin kunt downloaden en installeren.

Het zou ook kunnen dat javascript uit staat in uw browser. Deze dient u aan te zetten.

80dB