Zoek

Fondsmanager onder de loep: Rory Bateman

Presteren door af te wijken

1 augustus 2011

Speuren naar beleggingen die anderen niet op waarde schatten. Het is de tactiek van veel beleggers. Presteren door af te wijken is ook het doel van fondsmanager Rory Bateman. De belegger van het Britse Schroders vertelt.

"Wat denken wij te weten wat de markt over het hoofd ziet? Dat is het uitgangspunt in onze manier van werken. Zo willen we ons onderscheiden. Wij speuren naar verborgen parels onder de grootste bedrijven in Europa, ondernemingen waarvan de markt groei en winstgevendheid onderschat. 

Daarna kijken we hoe dat bedrijf weer ‘op niveau' komt. Wat zijn katalysatoren die een aandeel in de toekomt doen stijgen?"

Ongeduld
"We hebben daarbij niet al teveel geduld met aandelen. Een idee krijgt maximaal achttien maanden de tijd om zich te bewijzen. Je moet hier heel consequent in zijn. Wanneer je ideeën kloppen en het aandeel bereikt het koersdoel, dan moet je verkopen, zijn er katalysatoren aanwezig, maar blijft het aandeel vervolgens liggen, dan moet je afscheid nemen.

Rory Bateman
Rory Bateman leidt het Europese aandelen team bij het Engelse fondshuis Schroders.

Hij is onder andere eindverantwoordelijk voor het fonds dat belegt in de grootste bedrijven in Europa, de zogenaamde large caps.

De aanpak van Rory Bateman lijkt voorlopig te werken. Maar zijn trackrecord is nog maar kort.

Sinds zijn aantreden in 2008 presteerde het European Large Cap beleggingsfonds tien procent beter dan de vergelijkingsindex, de MSCI Europe.

Neem bijvoorbeeld Philips, het bedrijf heeft een lage waardering en had verschillende katalysatoren zoals nieuw management. Maar de herstructureringen en het nieuwe management hebben het bedrijf geen aandeelhoudersrendement opgeleverd; onze visie is niet uitgekomen en we hebben het bedrijf uit de portefeuille gehaald."

Afwijken
"Deze strategie zorgt ervoor dat we alleen investeren in bedrijven waarin we echt geloven. Wij spiegelen onze prestaties aan de MSCI Europe-index. Maar onze portefeuille wijkt hier flink van af. Slechts een kwart van onze portefeuille komt overeen met die index.

In onze vergelijkingsindex zit bijvoorbeeld Nestlé. In dit bedrijf geloof ik op dit moment niet. Het aandeel is voor veel beleggers voornamelijk een vlucht naar kwaliteit, maar dit is voor mij geen reden om in een bedrijf te investeren. Het aandeel zit daarom niet in de portefeuille, maar onze favoriet in de sector, Unilever, bijvoorbeeld wel.

Unilever heeft in het verleden moeite gehad om de kosten onder controle te krijgen en marges te verbeteren. Ten opzichte van Nestlé liggen hier dus kansen. De waardering vertelt ons dat de markt verwacht dat het bedrijf geen margeverbeteringen kan doorvoeren. Wij geloven hier wel in."

Verwachtingen
"Als we over twaalf tot achttien maanden terugkijken op deze zomer dan zou het wel eens een mooi moment geweest kunnen zijn om in aandelen te stappen. Daarbij besef ik dat het sentiment niet best is.

In februari 2009 was er ook bijna niemand die dacht dat het een goed moment was om in te stappen. Maar je had er een fantastisch rendement mee kunnen behalen.

Ik voorzie de komende tijd een ommekeer in het sentiment in Europa, maar aan de perifere landen durf ik mijn vingers nog niet echt te branden. Ik heb enkele Spaanse namen, maar dit zijn grote, wereldwijde spelers.

De bedrijven die gericht zijn op de Spaanse (maar ook op de Ierse, Griekse en Portugese) economie laat ik nu links liggen. De overheidsbezuinigingen zijn zwaar waardoor er weinig kansen op de thuismarkt zijn.

In Italië investeer in momenteel helemaal niet, daar zie ik op dit moment gewoonweg geen investeringskansen."

Reageer op dit artikel


Om te kunnen reageren dient u in te loggen.
Uw reactie verschijnt op deze website. Wees voorzichtig met persoonlijke gegevens op internet.

Heeft u nog geen gebruikersnaam, klik hier

Ik ben mijn wachtwoord vergeten

Fondsen selecteren en zien

Niet de juiste FlashPlugin?
U heeft waarschijnlijk niet de juiste FlashPlugin geinstalleerd.

De laatste versie kun u hier verkrijgen. U wordt dan naar een andere pagina doorverwezen waar u de juiste plugin kunt downloaden en installeren.

Het zou ook kunnen dat javascript uit staat in uw browser. Deze dient u aan te zetten.

80dB