In de komende twee maanden moeten bestuurders verantwoording afleggen in de jaarlijkse aandeelhoudersvergaderingen. De VEB stuurde brieven naar zes ondernemingen met visie en enkele vragen.
De ontmoeting tussen bedrijf en beleggers is een moment van terugzien en vooruitkijken.
Hoe heeft een bedrijf gepresteerd afgelopen tijd, welke problemen waren er en hoe werken die door in de toekomst? Wat zijn de uitdagingen, kansen en gevaren?
Namens beleggers stuurde de VEB zes grote beursgenoteerde ondernemingen een brief met vragen en opmerkingen.
De antwoorden moeten binnenkort volgen. Als in hotelzalen en congresruimtes voor één dag een beursfonds onder het vergrootglas ligt. Tijdens de jaarlijkse vergaderingen van aandeelhouders en bestuurders.
Een overzicht:
Reed Elsevier: Duidelijkheid over koers
Topman Erik Engström, topman van Reed Elsevier, moet het uitgeversconcern weer laten groeien na een jaar van stilstand.
Engström worstelt daarbij met allerlei krachten die het nieuwe verdienmodel van Reed Elsevier - het online aanbieden van informatie - onder druk zetten.
Reed Elsevier is in ieder geval flink aan het snoeien in zijn grootset omzettrekker, papieren media. Het zou niet verbazen als Reed Elsevier die lijn in 2011 doortrekt. Voor de langere termijn zijn er weinig strategische redenen om gedrukte ‘oude' media-activiteiten aan te houden. Maar hoe gaat die transformatie?
Aandeelhoudersvergadering op 19 april
Brief aan Reed Elsevier
Ahold: Klaar voor nieuwe groei
Bij Ahold is de balans op orde en de supermarkten draaien goed. Toch lijkt de rek uit de omzet: de groeidoelstelling van 5 procent werd maar nipt gehaald.
Kersverse topman Dick Boer heeft een sterke balans met bijna 3 miljard euro aan liquiditeiten tot zijn beschikking. Vooralsnog is hier zuinig mee omgesprongen. Wat gaat Boer doen.
Aandeelhoudersvergadering op 20 april
Brief aan Ahold
AkzoNobel: Grondstofkosten zetten rem op winst
AkzoNobel staat er na een jarenlange transformatie goed voor met een duidelijk gefocuste strategie, sterke marktposities en een degelijke balans. De grootste opgave voor topman Hans Wijers is het doorberekenen van hogere grondstoffenprijzen aan zijn klanten.
De winstgevendheid van AkzoNobel hangt in de toekomst nauw samen met de mate van marktmacht, onder andere ‘pricing power'.
Aandeelhoudersvergadering op 27 april
Brief aan AkzoNobel
ING: Spinoff boven verkoop
Na twee boekjaren met verlies was ING in 2010 weer winstgevend. De bank-verzekeraar die ING nu nog is, zal zich dit jaar gaan voorbereiden op een afsplitsing van de verzekeringsbedrijven.
Afsplitsing van de verzekeraar zal de balans van het huidige concern, dat als bankbedrijf verdergaat, sterk verkorten. Verdere versterking van de balans blijft ook de komende kwartalen zeer gewenst. Beleggers zijn benieuwd hoe ING hieraan inhoud denkt te geven.
Aandeelhoudersvergadering op 9 mei
Brief aan ING
Unilever moet met verzekeraars om tafel
Al jaren hebben een aantal aandeelhouders van Unilever onevenredig veel invloed. Deze misstand kan worden weggenomen door het terugkopen van de zogenoemde cumulatief preferente aandelen die in handen zijn van een aantal verzekeraars.
Het gebrek aan zeggenschap van de kapitaalverschaffers zorgt voor een blijvend drukkend effect op de beurswaarde. Unilever wil dat zelf ook en dit was al een belangrijk onderwerp op de aandeelhoudersvergadering in mei 2010.
Bij de stemming bleek zo ongeveer iedereen voor, behalve de bezitters van de omstreden preferente aandelen die afschaffing van certificering in de weg staan: ING, Aegon en ASR.
De prijs lijkt het struikelblok. Nieuwe gesprekken tussen Unilever en zijn preferente aandeelhouders zijn dus noodzakelijk.
Aandeelhoudersvergadering op 12 mei
Brief aan Unilever
Aegon: Gevolgen Solvency II onduidelijk
Aegon komt uit een diep dal en is er nog niet. De markt voor levensverzekeringen is in Nederland door moordende concurrentie lastig. Bovendien is onvoldoende duidelijk wat de gevolgen zullen zijn van strengere kapitaalseisen die gaan gelden voor verzekeraars.
Hamvraag tijdens de vergaderingen van Aegon: welke concrete maatregelen neemt de verzekeraar om deze uitdagingen het hoofd te bieden.
Aandeelhoudersvergadering op 12 mei
Brief aan Aegon