Zoek

Pieter Wind, directeur Investment Content Management bij ING Investment Management

Slechte start, slecht jaar?

06-02-2010

Slechte start, slecht jaar?

Te pas en te onpas worden beurswijsheden gedebiteerd. Die wijsheden zijn vaak op ervaring of op onderzoek gebaseerd. Meestal zit er een flinke kern van waarheid in.

Het probleem is echter dat ze tegenstrijdig zijn en dat dus niet duidelijk is wanneer je ze kunt toepassen. Voorbeeld? ‘Je moet stilzitten als je geschoren wordt’ maar ook geldt ‘cut your losses short’. Dus als koersen dalen moet je nietsdoen of juist snel verkopen. U zegt het maar.

Een van die beurswijsheden die statistisch is onderbouwd is ‘so January goes, goes the year’. In goed Nederlands: een slechte start van de beurs impliceert een slecht jaar. Deze zogenaamde kalendereffecten in de aandelenmarkten worden op significantie uitgerekend via vele waarnemingen.

Maar tja, wat zegt een significante kans van 60 procent over een waarneming van één. In mijn ogen toch te weinig. 40 procent kans dat het niet gebeurt lijkt mij reden genoeg om meer fundamenteel te kijken.

Om kort te gaan heeft de markt vier factoren voor de kiezen gekregen. De eerste negatief beoordeelde factor is dat de Chinese autoriteiten begonnen zijn de economische groei wat af te remmen. De overheid trimde de sterke groei door banken te dwingen via kasreserves wat minder uit te lenen, koersen en grondstoffenprijzen daalden onmiddellijk. De tweede negatieve weerslag vormde de politieke arena van de Verenigde Staten.

Niet alleen de plannen van Obama voor het bankwezen aldaar, maar ook de twijfel aan de herverkiezing van Bernanke werden met koersdalingen ontvangen. De derde factor was Griekenland waar leugens beleid zijn. Beleggers kregen dat langzaam door en door twijfel rond de financierbaarheid werd het algemene vertrouwen bij beleggers geschonden. Ten slotte zetten de wat minder gunstige macro-economische cijfers de markten lager.

Gaan deze factoren het hele jaar verpesten voor de aandelenbelegger? Ik denk het niet. De groei in China moest wel wat worden afgeremd en waarschijnlijk nog wel meer. Sterker nog, ook andere landen zullen moeten aansluiten. Let maar op India. Economen weten dat, markten werden verrast. Maar remmen is goed: niemand is gebaat bij oververhitting of juist overcapaciteit.

De plannen van Obama ten aanzien van de bankensector zijn nog niet echt duidelijk. Toch neemt de markt een negatief voorschot. Implementatie van deze plannen zal per definitie moeilijk zijn en onderwerp van sterk lobbywerk. Gezien het verlies van de zetel van Massachusetts zullen strenge veranderingen niet zo snel doorgang vinden. In mijn ogen is de marktreactie dan ook te kwalificeren als nogal schrikkerig en niet doordacht.

De twijfel rond de Bernanke-benoeming is per definitie een tijdelijk effect. En ten slotte is voor mij een week met wat minder goede macrocijfers geen aanleiding om de trend erin niet te blijven onderkennen: een beetje groei door bescheiden eindvraag, daar stevenen we op af.

Dat beetje economische groei zal voor behoorlijke winsten zorgen. Dus ik ga ervan uit dat de koersontwikkeling van afgelopen januari tot de 40 procent zal behoren. Ofwel: deze keer zal de slechte start waarschijnlijk niet gevolgd worden door een slecht jaar.Meer columns van Pieter Wind


Reageer op dit artikel


Om te kunnen reageren dient u in te loggen.
Uw reactie verschijnt op deze website. Wees voorzichtig met persoonlijke gegevens op internet.

Heeft u nog geen gebruikersnaam, klik hier

Ik ben mijn wachtwoord vergeten

Fondsen selecteren en zien

Uitgelicht

Columns Jan Maarten Slagter
Columns Jan Maarten Slagter

Een advocaat die journalist werd en nu de belangen verdedigt van beleggers. Het beste van drie werelden. En nog een zwierige pen ook.

lees verder »

Columns Wouter Weijand
Columns Wouter Weijand

Zijn eerste investering was een setje postzegels, zijn eerste belegging: zes stuks Pakhoed. Nu beheert hij meer dan 1700 miljoen euro bij het Fortis High Income Equity Fund. Was getekend, Wouter Weijand.

lees verder »

Columns Errol Keyner
Columns Errol Keyner

Het gaat te ver om te stellen dat adjunct-directeur Errol Keyner van zijn hobby zijn beroep heeft gemaakt. Maar dat hij die twee handig combineert is duidelijk. In zijn columns weet hij menig beursfonds in een paar honderd woorden te typeren. Objectief, maar genadeloos en met kennis van zaken.  

lees verder »

Columns Beijersbergen
Columns Beijersbergen

Patrick Beijersbergen (1968) is geregistreerd beleggingsanalist (RBA). Hij is sinds 1996 werkzaam in de financiële sector. Als hoofdeconoom, beleggingsadviseur, vermogensbeheerder en analist bij verschillende banken en vermogensbeheerders maakte hij alle aspecten van de beleggingspraktijk in Nederland van nabij mee. Dat belooft veel goeds voor zijn komende column.  

lees verder »

Columns Pieter Wind
Columns Pieter Wind

Toen Pieter Wind de statistieken van het CBS inruilde voor NMB Bank, was zijn vader, ook bankier, opgelucht. Inmiddels is Wind al jaren een vooraanstaand strateeg bij ING. Dat maakt zijn analyses tot kopij om naar uit te kijken.

lees verder »

Columns Willem Burgers
Columns Willem Burgers

Maar weinig Nederlandse beleggers hebben het geluk een bijnaam te hebben. Willem Burgers wel. Hij is Mister Small Cap. Maar in zijn columns kijkt hij gerust een stuk verder.

lees verder »

Columns Corné van Zeijl
Columns Corné van Zeijl

Corné van Zeijl is één van de meest gevraagde commentatoren uit de Nederlandse beleggingsindustrie. Dat kan aan zijn karakteristieke uiterlijk liggen. Maar met een fikse snor en een olijke blik ben je nog geen goed columnist. Corné heeft dus duidelijk meer in huis. Lees maar.

lees verder »

80dB