In de verenigde staten krijg je bij JP Morgan een zeer bescheiden 0,01 procent per jaar aan spaarrente. Genoeg reden om je geld uit te geven (daarom had de fed ’m ook zo laag gehouden) of in een andere valuta te stoppen om nog een beetje extra rente te ontvangen.
En ook dat laatste komt de Amerikaanse regering goed uit. Immers dat zorgt weer voor een zwakke munt en dat maakt het exporteren uit Amerika weer een stukje makkelijker. de dollar is in het afgelopen halfjaar 15 procent in waarde gedaald.
Niet voor niets gaan er bij de olieproducerende landen geluiden op om maar eens een andere rekenvaluta te gebruiken. dat helpt natuurlijk niets, maar ik kan me die gedachte wel voorstellen. Ben je net zo blij dat de olieprijs stijgt, krijg je hem afgerekend in een munt die steeds minder waard wordt.
Die oliesjeiks vergeten even dat een van de redenen van die hoge olieprijs juist die lage dollar is. ook de wereldwijde centrale banken zijn wat huiverig voor de Amerikaanse munt. Van al het geld dat aan de reserves wordt toegevoegd, wordt nog maar 37 procent in dollars gestopt. tien jaar geleden was dat nog 63 procent. In principe is het ook logischer dat het percentage meer in overeenstemming met de wereldwijde economie is.
In dat geval zou er nog 27 procent in dollars worden gereserveerd. ook de speculanten zien de dollar niet meer zitten. uit een recent overzicht bleek dat de meeste speculanten voor ongeveer 20 miljard dollar short in de dollar zitten. Een stijging van 3,5 miljard dollar ten opzichte van een kwartaal eerder.
En als laatste zijn de Europese beleggers, gemeten door het duitse bureau sentix, bijzonder somber over de greenback. zo te zien is dus iedereen negatief over de dollar. de historie leert ons echter dat ‘common opinion never comes true’. Want is er dan geen enkele reden waarom de dollar juist duurder zou moeten worden? de dollaroptimisten moet je met een lantaarntje zoeken. ze zijn er wel, ze durven het alleen niet zo hardop te zeggen.
Maar als je goed luistert hoor je ze zachtjes zeggen dat onder andere het sterkere herstel van de Amerikaanse economie ten opzichte van de rest van de westerse wereld voor extra vraag naar dollars zorgt. En daarmee voor een hogere dollarkoers.
Verder denken ze dat de westerse overheden zullen interveniëren als de dollar te zwak wordt. Immers hun economieën hebben het al zo zwaar, als de dollar nu ook nog eens fors zou verzwakken, kunnen sommige industrieën helemaal het hoofd niet meer boven water houden. Een derde reden is dat ze merken dat ze alleen staan. Niemand wil dollaroptimist zijn.
Tja, en als belegger haal je meestal de mooiste rendementen als niemand het met je eens is.
Meer columns van Corné van Zeijl