Zoek

Corné van Zeijl, senior portfoliomanager bij SNS Asset Management

www.economischherstel.nl

18-04-2009

www.economischherstel.nl

Langzamerhand lijken er steeds meer zwaluwen van een economisch herstel over te vliegen. Zo zijn er de stijgende prijzen van koper, staal, vrachtvervoer per schip en computerchips. Ook de inkopers in Duitsland, in de Verenigde Staten en zelfs in China zijn een stuk minder somber dan een paar maanden geleden. Goldman Sachs die de overheidshulp wil terugbetalen. De extra rente op bedrijfsleningen is langzaam aan het dalen. De Amerikaanse hypothekenmarkt profiteert van de lage hypotheekrentes en dat is weer goed voor de huizenmarkt, de aanzet tot deze kredietcrisis.

Zelfs Bernanke denkt dat het allemaal niet zo slecht gaat als een tijdje geleden gevreesd werd. Hier een stukje uit een recente speech van hem: “Recently we have seen tentative signs that the sharp decline in economic activity may be slowing, for example, in data on home sales, homebuilding, and consumer spending, including sales of new motor vehicles. A levelling out of economic activity is the first step toward recovery.” En als laatste zegt ook minister Bos steeds meer positieve beeldjes te zien.

De beurs is hierop vooruitgelopen en heeft inmiddels al een aardige rally laten zien. Een procent of 20 vanaf het dieptepunt. Daarmee is de bearmarkt volgens de officiële statistieken alweer voorbij, maar dat zegt niet zoveel. Veel belangrijker is de vraag of dit beursherstel verdergaat of niet. Veel zal afhangen van het verdere verloop van het economie in de komende maanden. Zoals de recente kwartaalcijfers van Philips al aangaven, lijken voorraden een bodem te hebben geraakt. Nu de magazijnen leeg raken, mag er een inhaalvraag worden verwacht.

Maar voordat u te optimistisch wordt, een woord van waarschuwing. Hoe prettig deze opleving op basis van het voorraadherstel ook is, het proces van ‘deleveraging’, of in gewonemensentaal: het proces van meer sparen en minder lenen, zal nog jaren duren. In het huidige tempo zijn we een jaar of tien verder voordat de wereld weer op normale schuldniveaus zit. En iedere euro gespaard of minder schuld is een euro minder economische groei.

Nemen we Japan in de jaren negentig of Europa in de jaren zeventig als voorbeeld, dan kunnen we nog jaren van kwakkelende economische groei verwachten. Niks geen V-vormig, L-vormig of U-vormig herstel. Nee, een misselijkmakend WWW-vormig herstel. Ieder keer als de economie weer een klein beetje lijkt aan te trekken, zakt de groei weer als een plumpudding in. En dat zo jaren achtereen. Maar in iedere fase liggen kansen. Een WWW-vormig economisch herstel in Nederland dus.
Mmm, zou de domeinnaam www.economischherstel.nl nog vrij zijn?

Meer columns van Corné van Zeijl


Reageer op dit artikel


Om te kunnen reageren dient u in te loggen.
Uw reactie verschijnt op deze website. Wees voorzichtig met persoonlijke gegevens op internet.

Heeft u nog geen gebruikersnaam, klik hier

Ik ben mijn wachtwoord vergeten

Fondsen selecteren en zien

Uitgelicht

Columns Jan Maarten Slagter
Columns Jan Maarten Slagter

Een advocaat die journalist werd en nu de belangen verdedigt van beleggers. Het beste van drie werelden. En nog een zwierige pen ook.

lees verder »

Columns Wouter Weijand
Columns Wouter Weijand

Zijn eerste investering was een setje postzegels, zijn eerste belegging: zes stuks Pakhoed. Nu beheert hij meer dan 1700 miljoen euro bij het Fortis High Income Equity Fund. Was getekend, Wouter Weijand.

lees verder »

Columns Errol Keyner
Columns Errol Keyner

Het gaat te ver om te stellen dat adjunct-directeur Errol Keyner van zijn hobby zijn beroep heeft gemaakt. Maar dat hij die twee handig combineert is duidelijk. In zijn columns weet hij menig beursfonds in een paar honderd woorden te typeren. Objectief, maar genadeloos en met kennis van zaken.  

lees verder »

Columns Beijersbergen
Columns Beijersbergen

Patrick Beijersbergen (1968) is geregistreerd beleggingsanalist (RBA). Hij is sinds 1996 werkzaam in de financiële sector. Als hoofdeconoom, beleggingsadviseur, vermogensbeheerder en analist bij verschillende banken en vermogensbeheerders maakte hij alle aspecten van de beleggingspraktijk in Nederland van nabij mee. Dat belooft veel goeds voor zijn komende column.  

lees verder »

Columns Pieter Wind
Columns Pieter Wind

Toen Pieter Wind de statistieken van het CBS inruilde voor NMB Bank, was zijn vader, ook bankier, opgelucht. Inmiddels is Wind al jaren een vooraanstaand strateeg bij ING. Dat maakt zijn analyses tot kopij om naar uit te kijken.

lees verder »

Columns Willem Burgers
Columns Willem Burgers

Maar weinig Nederlandse beleggers hebben het geluk een bijnaam te hebben. Willem Burgers wel. Hij is Mister Small Cap. Maar in zijn columns kijkt hij gerust een stuk verder.

lees verder »

Columns Corné van Zeijl
Columns Corné van Zeijl

Corné van Zeijl is één van de meest gevraagde commentatoren uit de Nederlandse beleggingsindustrie. Dat kan aan zijn karakteristieke uiterlijk liggen. Maar met een fikse snor en een olijke blik ben je nog geen goed columnist. Corné heeft dus duidelijk meer in huis. Lees maar.

lees verder »

80dB