Zoek

Column Errol Keyner

NSI vergroot risico door fusie

22 augustus 2011

NSI vergroot risico door fusie

Vastgoedfonds NSI koopt concurrent VastNed O/I ondanks de geboden premie met korting. Maar het mogelijke extra dividendrendement weegt niet op tegen het toegenomen risicoprofiel, meent Errol Keyner.

Deze week beslissen aandeelhouders of de fusie tussen vastgoedfondsen NSI en VastNed O/I doorgang kan vinden. Het zal niemand zijn ontgaan dat de onroerendgoedsector in zwaar weer verkeert.

Woningen en winkels staan zwak, maar houden zich vooralsnog staande. Kantoren hebben wel al een flinke veer moeten laten en de vooruitzichten zijn uiterst belabberd.

Leegstanden nemen toe, huurders moeten met steeds meer lokkertjes worden binnengehaald en huurprijzen staan onder druk.

Strategie in ijskast
Het is daarom des te vreemder dat NSI de fusie aangaat met VastNed O/I. Deze laatste bestaat voor 82 procent uit kantoren. De ambitie van NSI was juist om de helft van haar portfolio in winkels te beleggen.

Na de fusie verwacht NSI dat minder dan een kwart van de huuropbrengsten van winkels komt.NSI zet dus haar strategie, waarbij winkels en kantoren elkaar in balans moeten houden, even opzij. Blijkbaar ziet ze nu de bodem in de kantorenmarkt.

Zwaarder weer op komst in kantorenland
Onbegrijpelijk, zeker in de Nederlandse markt. Rentes worden kunstmatig laag gehouden, dankzij accommoderend beleid van de centrale bank. Bovendien lijken de risico’s voor financiering van onroerend goed te laag ingeschat, waardoor financiering nu nog relatief goedkoop is voor fondsen als NSI (lage risico-opslag).

Voorts was er, zelfs zonder financiële crisis, al een enorm overaanbod aan kantoorruimte in Nederland. Met een mogelijke economische crisis in aantocht, ligt het niet voor de hand dat bedrijven veel extra kantoorruimte nodig hebben. In tegendeel, de vraag zal afnemen bij een enorm aanbod.

De structurele trend van flexibele werkplekken en werken vanuit thuis komt daar nog overheen. Huurprijzen voor kantoren kunnen daarom alleen maar een kant op: omlaag.

Winkels slechte schuilplek
NSI zal na de fusie proberen de portfolio weer in lijn te brengen met haar strategie door winkels te kopen en delen van de kantoren af te stoten. Het is de vraag of ze daarmee veel opschiet.

Er wordt algemeen aangenomen dat winkels weliswaar minder rendement opleveren, maar veiliger zijn, dus weinig leegstand en minder cyclisch. Als dat zo is, zal dat vooral gelden voor winkels op toplocaties en in mindere mate voor de B-locaties waar NSI vaak investeert.

Maar alle winkelhuren - ook op A-locaties - zullen onder druk komen, wanneer het consumentenvertrouwen afneemt door een stagnerende economie en toenemende werkeloosheid. En alle ingrediënten hiervoor zijn dankzij de schuldencrisis aanwezig.

Lage prijs maakt hoger risicoprofiel niet goed
NSI betaalt minder dan de intrinsieke waarde voor VastNed O/I, maar het is daarmee niet meteen een koopje. Beleggers wantrouwen de waarderingen van het vastgoed, wat logisch is gezien de beroerde vooruitzichten en de recente ervaringen.

De afwaarderingen van de portefeuilles van de fondsen in de laatste 3,5 jaar denderen namelijk nog na in de hoofden van beleggers. Zowel NSI als VastNed O/I boekten jaarlijks structureel tientallen miljoenen af op hun onroerend goed.

Bovendien hebben beide fondsen veel schulden ten opzichte van de bezittingen. Afwaarderingen doen dan extra pijn in twee opzichten. Allereerst zal de financiering duurder worden door de zwakkere balans.

Ten tweede kan ook het belastingvrije karakter van de winst (en daarmee de hoogte van het dividend) in gevaar komen, wanneer de schuldratio de fiscale norm overschrijdt.Op het eerste oog kunnen de voormalige NSI aandeelhouders na de fusie een hoger dividend ontvangen. Ook zal het aandeel goedkoper lijken wanneer het met de intrinsieke waarde wordt vergeleken.

Toch is het voorbarig de fusie met champagne te vieren. Het fusiefonds zal eerst moeten bewijzen dat de structurele afwaarderingen tot het verleden behoren.

Meer columns van Errol Keyner


Reageer op dit artikel


Om te kunnen reageren dient u in te loggen.
Uw reactie verschijnt op deze website. Wees voorzichtig met persoonlijke gegevens op internet.

Heeft u nog geen gebruikersnaam, klik hier

Ik ben mijn wachtwoord vergeten

Fondsen selecteren en zien

Uitgelicht

Columns Jan Maarten Slagter
Columns Jan Maarten Slagter

Een advocaat die journalist werd en nu de belangen verdedigt van beleggers. Het beste van drie werelden. En nog een zwierige pen ook.

lees verder »

Columns Wouter Weijand
Columns Wouter Weijand

Zijn eerste investering was een setje postzegels, zijn eerste belegging: zes stuks Pakhoed. Nu beheert hij meer dan 1700 miljoen euro bij het Fortis High Income Equity Fund. Was getekend, Wouter Weijand.

lees verder »

Columns Errol Keyner
Columns Errol Keyner

Het gaat te ver om te stellen dat adjunct-directeur Errol Keyner van zijn hobby zijn beroep heeft gemaakt. Maar dat hij die twee handig combineert is duidelijk. In zijn columns weet hij menig beursfonds in een paar honderd woorden te typeren. Objectief, maar genadeloos en met kennis van zaken.  

lees verder »

Columns Beijersbergen
Columns Beijersbergen

Patrick Beijersbergen (1968) is geregistreerd beleggingsanalist (RBA). Hij is sinds 1996 werkzaam in de financiële sector. Als hoofdeconoom, beleggingsadviseur, vermogensbeheerder en analist bij verschillende banken en vermogensbeheerders maakte hij alle aspecten van de beleggingspraktijk in Nederland van nabij mee. Dat belooft veel goeds voor zijn komende column.  

lees verder »

Columns Pieter Wind
Columns Pieter Wind

Toen Pieter Wind de statistieken van het CBS inruilde voor NMB Bank, was zijn vader, ook bankier, opgelucht. Inmiddels is Wind al jaren een vooraanstaand strateeg bij ING. Dat maakt zijn analyses tot kopij om naar uit te kijken.

lees verder »

Columns Willem Burgers
Columns Willem Burgers

Maar weinig Nederlandse beleggers hebben het geluk een bijnaam te hebben. Willem Burgers wel. Hij is Mister Small Cap. Maar in zijn columns kijkt hij gerust een stuk verder.

lees verder »

Columns Corné van Zeijl
Columns Corné van Zeijl

Corné van Zeijl is één van de meest gevraagde commentatoren uit de Nederlandse beleggingsindustrie. Dat kan aan zijn karakteristieke uiterlijk liggen. Maar met een fikse snor en een olijke blik ben je nog geen goed columnist. Corné heeft dus duidelijk meer in huis. Lees maar.

lees verder »

80dB