Zoek

Willem Burgers fondsbeheerder Add Value Fund

Op het verkeerde been

29 mei 2010

Op het verkeerde been

Het zijn verwarrende tijden. In mijn vorige column van 17 april waarschuwde ik voor het neerwaartse risico in de markt: “In zeven weken tijd is ruim 11,5 procent koersstijging gerealiseerd.

Op jaarbasis laat zich dit vertalen in een imposante 85 procent (...) de bijbehorende onzekerheid in combinatie met de alom gevoelde noodzaak om vroeg of laat te gaan bezuinigen op de overheidsuitgaven is geen goed vooruitzicht voor aandelenmarkten.

Het zou dus zomaar kunnen dat het later dit jaar nog eens gaat stormen op de aandelenmarkt”. Ik kon niet bevroeden dat die storm toen als het ware al onderweg was. Inmiddels zit de euro in het verdachtenbankje. Sinds eind vorig jaar is er een depreciatie van ruim 15 procent tegen de dollar.

Volgens sommige experts is een een-op-eenpariteit met de dollar slechts een kwestie van tijd. Dit lijkt mij een minder waarschijnlijk scenario. Het is nog niet zo lang geleden dat de kwetsbare financiële staatshuishouding van Californië, de zevende economie ter wereld, beleggers uit hun slaap hield en druk op de dollar zette.

In mijn beleving is de mismatch in de Verenigde Staten feitelijk niet minder groot dan in Europa. Ik sluit dan ook niet uit dat zodra de Europese politici erin slagen het vangnet voor de zwabberende Zuid-Europese economieën wat strakker te spannen, een technische ‘relief rally’ van de euro ons deel gaat worden.

Intussen is de concurrentiepositie van het Europese bedrijfsleven door de eurodepreciatie er op korte termijn op vooruitgegaan. De lage eurokoers is met name goed voor de Duitse export, na die van China de grootste ter wereld. Voor dit jaar gaan Duitse economen uit van een spectaculaire groei van 9 procent.

Deze pronte prognose harmonieert met mijn waarnemingen op de jaarvergaderingen van Nederlandse small- en midcaps van de laatste weken. Er is een groeiend zelfvertrouwen bij ondernemers, gestoeld op sterke marktposities en structurele aandacht voor R&D en marketing & sales.

Daarbij komt dat de balansposities binnen twaalf maanden zijn aangepast aan de nieuwe uitdagende economische en financiële omgeving. Er worden weer acquisities voorbereid én ten uitvoer gebracht.

Beleggers zijn in voorkomende gevallen niet huiverig om in te stappen. Een onderhandse plaatsing van softwareleverancier Unit4 was binnen twee uur voltekend en de discount ten opzichte van de laatste beurskoers bedroeg een minimale 2,5 procent.

Amsterdam Commodities deed een krachtzet op het acquisitiebord met de overname van twee hoogrenderende handelsbedrijven in thee en zaden uit de Deli-Mijstal. De gedeeltelijke financiering in de vorm van een 5,5%-convertible kon zonder problemen met een derde worden opgehoogd tot 40 miljoen euro.

Ik wil er maar mee zeggen dat in deze hectische tijden succes en verlies heel dicht bij elkaar liggen. Mijn advies: laat u niet leiden door de waan van de dag, maar blijf uw eigen sommetjes maken.

Een deugdelijke analyse leidt op termijn altijd tot de beste resultaten. U moet er alleen naar handelen, dus gedisciplineerd blijven opereren. Dan is de kans dat u op het verkeerde been komt te staan al een stuk kleiner!  

Meer columns van Willem Burgers


Reageer op dit artikel


Om te kunnen reageren dient u in te loggen.
Uw reactie verschijnt op deze website. Wees voorzichtig met persoonlijke gegevens op internet.

Heeft u nog geen gebruikersnaam, klik hier

Ik ben mijn wachtwoord vergeten

Fondsen selecteren en zien

Uitgelicht

Columns Jan Maarten Slagter
Columns Jan Maarten Slagter

Een advocaat die journalist werd en nu de belangen verdedigt van beleggers. Het beste van drie werelden. En nog een zwierige pen ook.

lees verder »

Columns Willem Burgers
Columns Willem Burgers

Maar weinig Nederlandse beleggers hebben het geluk een bijnaam te hebben. Willem Burgers wel. Hij is Mister Small Cap. Maar in zijn columns kijkt hij gerust een stuk verder.

lees verder »

Columns Wouter Weijand
Columns Wouter Weijand

Zijn eerste investering was een setje postzegels, zijn eerste belegging: zes stuks Pakhoed. Nu beheert hij meer dan 1700 miljoen euro bij het Fortis High Income Equity Fund. Was getekend, Wouter Weijand.

lees verder »

Columns Pieter Wind
Columns Pieter Wind

Toen Pieter Wind de statistieken van het CBS inruilde voor NMB Bank, was zijn vader, ook bankier, opgelucht. Inmiddels is Wind al jaren een vooraanstaand strateeg bij ING. Dat maakt zijn analyses tot kopij om naar uit te kijken.

lees verder »

Columns Corné van Zeijl
Columns Corné van Zeijl

Corné van Zeijl is één van de meest gevraagde commentatoren uit de Nederlandse beleggingsindustrie. Dat kan aan zijn karakteristieke uiterlijk liggen. Maar met een fikse snor en een olijke blik ben je nog geen goed columnist. Corné heeft dus duidelijk meer in huis. Lees maar.

lees verder »

Columns Errol Keyner
Columns Errol Keyner

Het gaat te ver om te stellen dat adjunct-directeur Errol Keyner van zijn hobby zijn beroep heeft gemaakt. Maar dat hij die twee handig combineert is duidelijk. In zijn columns weet hij menig beursfonds in een paar honderd woorden te typeren. Objectief, maar genadeloos en met kennis van zaken.  

lees verder »

Columns Alex Otto
Columns Alex Otto

Jarenlang heeft hij via beleggen de pensioenpot van Shell gevuld. Sinds 1999 is Alex Otto in dienst bij Delta Lloyd. Volgens collega's een man met een duidelijke visie. Geen gekke eigenschap voor een columnist.  

lees verder »

80dB