De aandelenmarkten liggen wereldwijd goed op stoom. Al zeven maanden achtereen wordt elke maand afgesloten met een hoger slot dan de voorgaande maand. Sinds drie maanden ondervindt de markt steun van analistentaxaties die in toenemende mate opwaarts worden bijgesteld. De gepresenteerde halfjaarcijfers vielen analisten per saldo mee en inmiddels zijn de eerste tekenen van economisch herstel tastbaar.
De nieuwe discussie concentreert zich op de vraag of dit herstel duurzaam is of niet. In vakjargon: krijgen we een V-achtig of W-achtig herstel? In de V-vorm laten we de recessie definitief achter ons en bij de W-variant slaat het prille herstel weldra om in een nieuwe economische krimpfase, waarop weer een licht herstel zal volgen. Als belegger probeer je voor beide scenario’s een adequate vertaling naar je portefeuille te vinden.
In de Nederlandse small- en midcapmarkt dient zich momenteel een ontwikkeling aan die een probaat antwoord geeft op het minder aantrekkelijke tweede scenario: de Extra Groeimotor. Ondernemingen ontsluiten in zekere zin een tweede markt met ongekend groeipotentieel.
De afgelopen maanden noteerde ik de volgende voorbeelden van zo’n extra groeimotor.- Boskalis, grootmacht op de internationale baggermarkt, verkreeg een megaopdracht van 500 miljoen euro voor de bouw van een haven aan de Australische westkust. Naast het baggerwerk heeft deze opdracht tevens een grote component maritieme dienstverlening.
Deze tak van sport lijkt meer en meer een kernactiviteit van betekenis te worden voor Boskalis. - Unit 4 Agresso, softwareproducent uit Sliedrecht, ging een joint venture aan met het Amerikaanse Salesforce.com. Gezamenlijk introduceren zij Financialforce.com, een virtuele boekhoudapplicatie die op het toonaangevende Salesforce-platform zal gaan excelleren. De eerste reacties van analisten zijn zodanig enthousiast dat het koersdoel van de aandelen Unit 4 Agresso met gemiddeld 30 procent werd verhoogd.
- Crucell, vaccinproducent uit Leiden, ging met farmaciegrootmacht Johnson & Johnson een strategische alliantie aan voor de ontwikkeling en productie van een universeel griepvaccin. Als onderdeel van deze alliantie kocht J&J een belang van 18 procent in (nieuwe) aandelen Crucell voor een bedrag van ruim 300 miljoen euro. Met deze oorlogskas gaat Crucell, naar ik vermoed, op overnamepad. Een geschikte acquisitie kan de al imposante winstgroei vanaf 2010 verder versnellen. - Imtech, technisch dienstverlener uit Gouda, haalt steeds meer opdrachten voor ‘groene technologie’ binnen in de Europese kantorenmarkt.
Met name de prestaties in Duitsland spreken tot de verbeelding. De ‘groene’ revitalisatie van het hoofdkantoor van Deutsche Bank in Frankfurt was goed voor een waarde van 125 miljoen euro. Inmiddels haalt Imtech al een kwart van de opbrengsten uit energiezuinige oplossingen. Het is niet vreemd dat de hier genoemde ondernemingen de achterliggende maanden een goede koersperformance op de beurs hebben getoond. Zo steeg de koers van Boskalis met 44 procent sinds medio augustus van 18 naar 26 euro, klom Unit 4 Agresso in dezelfde periode van 11 naar 17,50 euro (+59%) en voegde Imtech 42 procent toe op de route van 13 naar 18,50 euro.
Dissonant in deze reeks is biofarmaceut Crucell. De verklaring voor de koersdaling van 17,50 naar 14 euro (-20%) is dat de kans op een overname van Crucell op korte termijn is geslonken. Winstnemingen waren het logische gevolg. Omdat de extra groeimotor van Crucell kennelijk nog niet voor iedereen waarneembaar is, liggen hier in de nabije toekomst wellicht de beste kansen voor outperformance.
Meer columns van Willem Burgers