Binnenkort houden beursfondsen hun jaarlijkse vergadering met beleggers. Traditioneel maakt de VEB vooraf een analyse van een aantal bedrijven. Zo kunnen beleggers binnen een paar minuten uitvinden wat er speelt bij het bedrijf in kwestie.
Vandaag: Philips
Bekijk hiernaast het video-interview met VEB-hoofd econoom Patrick Beijersbergen over Philips. Philips heeft in crisisjaar 2009 ruim 400 miljoen euro winst gemaakt. Wat gaat het concern met dat geld doen? Moet de huidige strategie drastisch gewijzigd worden?
Bekijk hier de analyse
Bekijk hieronder de kernpunten
De VEB maakte een uitgebreide analyse van de stand van zaken en aandachtspunten bij Philips voor 2010.
2009 in vogelvlucht:
Elektronicaconcern Philips zag in het laatste kwartaal van 2009 de winst weer aantrekken. De plus van 260 miljoen euro betekent een grote omslag ten opzichte van 2008, waar in het vierde kwartaal nog een verlies van 1,2 miljard euro werd geleden.
Analisten reageerden lyrisch op de resultaten. Maar de onderneming zelf durft niet ver vooruit te kijken. Dat roept de vraag op hoe goed het eigenlijk gaat met het bedrijf.
De omslag was te danken aan een sterke verlaging van de kosten, herstel in sommige eindmarkten en voortgaande omzetgroei in opkomende markten. De omzet daalde in 2009 echter verder, met 12 procent over het hele jaar.
Belangrijk in 2010:
Omzet
De omzetontwikkeling baart op dit moment de meeste zorgen bij Philips. Zwakke broeder is de tak consumentenelektronica, met een omzetdaling van 17 procent afgelopen jaar.
De omzet daalt al een tijdje gestaag, terwijl de laatste jaren juist veel overnames zijn gepleegd. Het lijkt er op dat topman Gerard Kleisterlee zich er bij neer heeft gelegd dat hij zijn belofte uit 2006 om Philips te laten groeien, ook in zijn laatste jaar niet zal waarmaken. Het is te hopen dat Philips zich ook in het laatste jaar onder Kleisterlee richt op omzetgroei.
Strategisch plan
De doelstellingen van Philips, zoals Kleisterlee in Vision2010 heeft vastgelegd worden mede door de crisis niet gehaald. Duidelijk is dat zonder verdere reorganisatie de afdeling consumentenelektronica het zorgenkindje van Philips blijft.
Het wordt tijd dat het bedrijf duidelijkheid schept over hoe het de huidige uitdagende marktomstandigheden het hoofd wil bieden en waar de focus voor groei ligt.
Om minder conjunctuurgevoelig te worden moeten investeringen met name richting de meer kansrijke takken met medische systemen en verlichting worden gedirigeerd.
Alles over Philips
Meer fonds in focus
Meer video interviews