VEB.net maakt gebruik van cookies om het gebruiksgemak van de website te verbeteren. 

Adyen is het eerste kwartaal opnieuw hard gegroeid. Toch was de omzetgroei iets lager dan analisten hadden verwacht. Het betaalbedrijf liet zich bovendien voorzichtig uit over de eerder dit jaar gedeelde omzetverwachting voor heel 2025.

Adyen boekte in het eerste kwartaal een lager dan verwachte omzetgroei. De netto-omzet steeg met 22 procent tot 535 miljoen euro. Dat was iets slechter dan waar het analistengilde vooraf op had gerekend (541 miljoen euro, of circa 23 procent omzetgroei).

Bovendien bevestigde Adyens financieel directeur Ethan Tandowsky wat beleggers de afgelopen weken al vreesden. Zo liet Tandowsky bij de jaarcijfers over 2024 weten een lichte versnelling van de jaarlijkse omzetgroei in 2025 te verwachten (2024: 23 procent). Maar mocht de groei van het transactievolume van Adyens klanten dit jaar als gevolg van de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump heeft ontketend vertragen dan wordt het moeilijk de eerder gedeelde verwachting voor 2025 te halen.

De betalingsverwerker verzorgt de internetbetalingen voor steeds meer bedrijven, waaronder tech-grootmachten als Spotify, Netflix en Uber. Het Amsterdamse fintechbedrijf lift dan ook in grote mate mee op de omzetgroei van deze mastodonten. 

Ondertussen Adyen haalt nog altijd een steeds groter deel binnen van de transacties van deze bestaande klanten, die vaak gebruikmaken van de diensten van meerdere betalingsverwerkers. Meer dan 80 procent van de totale groei van het transactievolume van het bedrijf komt van bestaande klanten. Naarmate de samenwerking langer duurt, wordt de relatie tussen Adyen en de klant hechter, waardoor Adyen een steeds groter deel van de transacties mag verwerken.

Het totaal verwerkte betaalvolume van Adyens klanten kwam in het eerste kwartaal uit op 315 miljard euro. Ook dat was minder dan analisten hadden verwacht (335 miljard euro). Het totale bedrag aan verwerkte transacties (in jargon processed volume) steeg daarmee jaar-op-jaar met slechts 6 procent.

Goed te verklaren 
Het zwakke transactievolume in het eerste kwartaal valt goed te verklaren. Vorig jaar profiteerde Adyen nog van de samenwerking met de grote Amerikaanse betaalapp Cash App, maar inmiddels laat Cash App – dat eigendom is van het beursgenoteerde betaalbedrijf Block – geen betalingen meer over het Adyen-platform lopen.

Volgens cfo Tandowsky steeg het volume in het afgelopen kwartaal – exclusief de betalingen op Cash App - met 25 procent. Zonder Cash App laat Adyen een stabiele ontwikkeling in de groei van het transactievolume zien (zie blauwe lijn in onderstaande grafiek).

Grote Adyen-klant zorgt voor flinke bewegingen in het verwerkte betaalvolume

Bron: kwartaalverslagen Adyen, Cash App-volume uit analistenrapporten Goldman Sachs o.b.v. uitspraken van Adyen. Berekening VEB. Groeipercentage ten opzichte van hetzelfde kwartaal een jaar eerder. Bedragen in miljarden euro’s.

Het tegenvallende betaalvolume heeft per saldo weinig invloed op de omzetontwikkeling van het Amsterdamse betaalbedrijf. Als grote klant wist Cash App namelijk voor zichzelf zeer gunstige – maar voor Adyen minder voordelige – tarieven te bedingen. Door het wegvallen van het Cash App-volume verbeterde de zogeheten take rate – de vergoeding die Adyen van een klant ontvangt voor het uitvoeren van de transactie – van 14,7 basispunten naar 17 basispunten. Analisten rekende op 16,1 basispunten. 

Deze take rate is afhankelijk van het volume dat een klant over het betalingsplatform van Adyen laat vloeien. Hoe hoger het transactievolume van techbedrijven als Spotify, Netflix, Uber en dus ook Cash App, hoe lager de procentuele vergoeding per transactie die Adyen ontvangt.

Door dergelijke volumekortingen blijft de toename van de netto-omzet gebruikelijk altijd wat achter bij het transactievolume. Maar in dit geval werkte dit effect in het voordeel van Adyen, omdat er Cash App-volume wegviel. Het is dus niet vreemd dat de omzetgroei van Adyen (22 procent) in het eerste kwartaal zoveel beter was dan de stijging van het betaalvolume (6 procent). De toename van de netto-omzet van Adyen laat een veel stabieler verloop zien (zie onderstaande grafiek).

Adyen op koers voor groeidoelstelling tot 2026

Bron: kwartaalverslagen Adyen. Berekening VEB. Groeipercentage ten opzichte van hetzelfde kwartaal een jaar eerder.


Voorzichtig over 2025
Adyen ligt door de omzetgroei in het eerste kwartaal nog altijd op schema om zijn doelstelling te behalen. Voor de periode tot 2026 gaat het Amsterdamse betaalbedrijf sinds de meest recente beleggersdag in november 2023 uit van een jaarlijkse omzetgroei tussen de 20 en 30 procent. 

Aan het begin van 2025 voorzag Tandowsky echter een versnelling ten opzichte van 2024 (voor heel het jaar was dat 23 procent). Nu laat Adyen weten dat als de groei van klanten vertraagt, het mogelijk een uitdaging gaat worden om aan deze verwachting voor 2025 te voldoen.


VEB-lidmaatschap
Nog geen VEB-account?
Voor toegang tot de volledige website dient u een VEB-lidmaatschap aan te houden en in te loggen. Indien u lid bent, maar nog geen account heeft kunt u ook klikken op ‘inloggen’ en daarna een account aanmaken.
Meer infomatie over het VEB -lidmaatschap