Zou Fabricio Bloisi dan toch het onmogelijke voor elkaar krijgen? Na een jaar als nieuwbakken ceo wordt het aannemelijker dat Prosus daadwerkelijk meer is dan een berg Tencent-aandelen. De vele deelnemingen in e-commerce bedrijven lijken geen bodemloze put, maar wisten zelfs een (geringe) positieve kasstroom te leveren.
Met de aandelenkoers op een recordniveau, is de marktkapitalisatie van Prosus inmiddels 120 miljard euro. Desondanks wordt Prosus daarmee met zo’n 32 procent korting gewaardeerd ten opzichte van de intrinsieke waarde die de onderneming dagelijks publiceert. En die intrinsieke waarde bestaat voor tachtig procent uit aandelen Tencent, de Chinese gigant die gewoon op de beurs kan worden verhandeld. Alleen al de positie in Tencent is bijna 20 miljard euro meer waard dan geheel Prosus. Feitelijk kent de markt daarmee een negatieve waarde toe aan de vele deelnemingen in jonge e-commerce bedrijven van Prosus.
Om de korting ten opzichte van de intrinsieke waarde te reduceren, verkoopt Prosus sinds drie jaar Tencent-aandelen, om met de opbrengst haar eigen aandelen in te kopen. De recordkoers van het Prosus-aandeel is dus niet uitsluitend het gevolg van de forse koersstijging van aandelen Tencent, maar de wisseltruc heeft een extra zetje gegeven [zie kader].
Meer fundamenteel zal de markt hoop putten uit de voortvarende aanpak van Bloisi. Waardecreatie door te zitten op een berg Tencent-aandelen en geleidelijk plukjes ervan verkopen om eigen ondergewaardeerde Prosus-aandelen in te kopen, is geen rocket science. Belangrijker is dat naast investeringen, deelnemingen ook worden gestroomlijnd, verkocht of naar de beurs gebracht. Zodra deze deelnemingen echt gaan renderen, ligt een forse appreciatie door de markt voor de hand. Gelukkig genereert deze portefeuille sinds kort zelfs een kleine positieve kasstroom.
Tencent blijft core holding
In de recente aandeelhoudersvergadering (ava) vroeg de VEB of een splitsing van Prosus in een puur e-commerce conglomeraat en een apart depot met de Tencent-aandelen niet tot meer waarde-creatie zou leiden. Niet alleen zou een korting van de Tencent-aandelenpositie gemakkelijker kunnen worden weggewerkt, maar Prosus’ afhankelijkheid van de prestaties van slechts één bedrijf (Tencent) in één land (China) was met het oog op risicospreiding eigenlijk onverantwoord. Bovendien zou de portefeuille e-commerce deelnemingen met een rigoureuze kapitaalallocatie versneld op eigen benen moeten en kunnen staan, aldus de VEB.
Chairman Koos Bekker was resoluut. Tencent is niet zo maar een investering die geweldig heeft gerendeerd, maar ook een core holding. De bepalende spelers in het huidige e-commerce tijdperk zitten in de Verenigde Staten – lees Amazon.com, Meta/Facebook, Alphabet/Google en Apple – of in China (waar Tencent dominant is). Europa speelt een bijrol. Bekker zag de risico’s in China, maar die zouden niet groter zijn dan elders.
Abrupt einde AVA |
Na een uur vol met videootjes en een gedreven presentatie van Fabricio Bloisi, konden aandeelhouders bij het eerste agendapunt vragen stellen. Een half uur later werden de achttien stempunten getoond en de vergadering vijf minuten geschorst voor de stemming. De ava werd abrupt na bekendmaking van de uitslagen gesloten door de voorzitter. Onverkwikkelijk, want alleen al de stemuitslag bij de beide beloningspunten verdiende een publieke discussie. Dertien en vijftien procent stemden tegen de belangrijkste remuneratiepunten. Dat lijkt beperkt, maar driekwart van de stemmen is in handen van het Zuid-Afrikaanse moederbedrijf Naspers. De controverse over de mogelijke “Moonshot”-bonus van Bloisi – waarbij hij 100 miljoen dollar extra kan ontvangen over drie jaar - zal ongetwijfeld hebben meegespeeld in de tegenstemmen van de niet-gelieerde aandeelhouders. Inmiddels is duidelijk dat Prosus hoge bonussen breder gaat toepassen bij buitengewone prestaties. Zo’n honderd personen kunnen dan samen ook een honderd miljoen extra verdienen. De grootste worst wordt met elf miljoen de cfo voorgehouden, de rest moet het doen met maximaal enkele miljoenen bij succes. Het is begrijpelijk dat Prosus een pionierende ondernemerscultuur wil stimuleren, maar de uitdaging is om excessief risico-zoekend en mogelijk frauduleus gedrag te vermijden. Ook willen beleggers graag weten wat Jitse Groen - als ceo van het door Prosus over te nemen Just Eat Takeaway - eventueel zal worden aangeboden. Prosus meldde dat zijzelf geen afspraken met hem heeft en dat zijn financieel pakket uitsluitend een kwestie is tussen hem en Just Eat Takeaway. De vraag zal ongetwijfeld volgend jaar opnieuw worden gesteld. |
Hoeveel waarde creeert wisseltruc? |
|
VEB-lidmaatschap |
---|
Nog geen VEB-account? |
Voor toegang tot de volledige website dient u een VEB-lidmaatschap aan te houden en in te loggen. Indien u lid bent, maar nog geen account heeft kunt u ook klikken op ‘inloggen’ en daarna een account aanmaken. |
|
Meer infomatie over het VEB -lidmaatschap |