Wolters Kluwer groeit door en houdt vast aan zijn jaarverwachtingen. De gevreesde aantasting van het verdienmodel door AI is nog niet zichtbaar in de cijfers. Na het recente koersherstel willen beleggers ook zien hoeveel extra omzet de eigen AI-toepassingen opleveren.
Ziekenhuizen voeren de nieuwe versie van medische kennisbank UpToDate in, accountantskantoren nemen aanvullende software af en juristen kopen licenties voor het overgenomen Libra. Aan belangstelling voor de AI-producten van Wolters Kluwer ontbreekt het niet.
De omzet groeide over de eerste negen maanden op eigen kracht met 6 procent. De operationele winst steeg bij constante wisselkoersen met 10 procent. Het concern uit Alphen aan den Rijn houdt vast aan zijn jaarverwachtingen. Vooralsnog blijven klanten de abonnementen betalen waarvan nieuwe AI-aanbieders de waarde zouden kunnen ondergraven.
Volgens analisten verschuift de discussie onder beleggers. De vraag hoeveel toekomst de kennisproducten van Wolters Kluwer nog hebben, maakt steeds meer plaats voor de vraag hoeveel groei AI kan toevoegen. Zij verwachten dat de eerste voordelen vanaf 2027 bij sommige onderdelen zichtbaar worden.
Het vertrouwen keert terug
Op de beurs heeft Wolters Kluwer de afgelopen weken al terrein teruggewonnen. Tot en met woensdag steeg het aandeel in een maand een derde. Het verlies over het afgelopen jaar is nog niet goedgemaakt, maar de vrees voor aantasting van het verdienmodel lijkt afgenomen.
Abonnementen en andere terugkerende inkomsten vertegenwoordigen 85 procent van de omzet en groeiden met 7 procent. Klanten blijven de producten gebruiken en ervoor betalen, ook nu nieuwe aanbieders met AI een alternatief proberen te bieden.
Of de groei al verder aantrekt, is lastiger vast te stellen. Over het eerste halfjaar meldde Wolters Kluwer 5 procent autonome omzetgroei, over negen maanden 6 procent. Bij alle vijf divisies bleef het afgeronde groeipercentage echter gelijk aan dat over het halfjaar (zie onderstaande grafiek). Analisten van zakenbank Bernstein vermoeden dat afronding bijdraagt aan de versnelling op groepsniveau.
De AI-versnelling laat nog op zich wachten 
Bron: verslaggeving Wolters Kluwer. Autonome omzetgroei per divisie en voor de groep.
UpToDate als grote test
De meeste aandacht gaat uit naar UpToDate, de medische kennisbank waarmee artsen diagnoses en behandelingen beoordelen. Deskundigen controleren de informatie en vertalen die naar praktische aanbevelingen. Nieuwe aanbieders als OpenEvidence gebruiken AI om medische literatuur te doorzoeken en antwoorden samen te stellen. Dat kan de prijzen en klantentrouw onder druk zetten.
Wolters Kluwer heeft wel enige bescherming. Ziekenhuizen nemen het grootste deel van de UpToDate-omzet voor hun rekening. Zij wegen ook betrouwbaarheid, beveiliging en de koppeling met bestaande systemen mee. Overstappen is daardoor ingewikkelder dan voor individuele artsen die zelf een abonnement afsluiten.
Via samenwerkingen met Epic, Suki en Doximity probeert Wolters Kluwer zijn informatie dichter bij het werk van artsen te brengen, bijvoorbeeld naast patiëntgegevens. Dat kan ook het gebruik vergroten. Hoe het denken over Wolters Kluwer is veranderd, laat JPMorgan zien. De bank was tot de zomer somber over UpToDate, maar ziet inmiddels mogelijkheden voor een grotere markt. Als medische kennis automatisch tijdens consulten beschikbaar komt, kan Wolters Kluwer ook met een kleiner marktaandeel doorgroeien.
Meer dan 95 procent van de grote Amerikaanse klanten heeft UpToDate Expert AI inmiddels ingevoerd. Bestaande klanten krijgen de toepassing zonder meerprijs, bleek in september uit een gesprek van analisten met topvrouw Stacey Caywood. Eerst moeten artsen ermee vertrouwd raken. Bij contractverlengingen hoopt Wolters Kluwer vervolgens hogere prijzen te vragen en aanvullende onderdelen te verkopen.
Clinical Solutions, het onderdeel achter UpToDate, groeide over negen maanden met 6 procent, tegen 7 procent een jaar eerder (zie onderstaande grafiek). Analisten van Bernstein kijken daarom naar de verwachtingen voor 2027. Die moeten meer inzicht geven in het klantbehoud en de omzetdruk door gratis alternatieven.
Groei achter UpToDate loopt terug 
Bron: verslaggeving Wolters Kluwer. Autonome omzetgroei van Clinical Solutions, Learning en de zorgdivisie Health als geheel, eerste negen maanden van 2025 en 2026.
De eerste betalende klanten
Bij belastingadviseurs en accountants zijn de eerste betalende gebruikers van nieuwe AI-modules al concreter aan te wijzen. Meer dan vierhonderd kantoren hebben zich geabonneerd op aanvullende functies van CCH Axcess. Die moeten werkzaamheden rond belastingen, accountancy en controles verder automatiseren.
Wolters Kluwer heeft hier een andere uitgangspositie dan bij een kennisbank. Zijn software helpt klanten aangiften opstellen, gegevens verwerken en wettelijke verplichtingen afhandelen. Overstappen vergt aanpassingen aan werkprocessen en het overzetten van klantgegevens. Een AI-dienst die een belastingregel uitlegt, vervangt dat geheel nog niet.
De cloudsoftware binnen Tax & Accounting groeide over negen maanden met 17 procent. Dat komt ook doordat klanten hun bestaande software verruilen voor toepassingen die via internet worden aangeboden. Het groeicijfer kan dus niet volledig aan nieuwe AI-functies worden toegeschreven.
Voor juristen biedt Wolters Kluwer onder meer Libra aan, dat het vorig jaar overnam. De software combineert juridisch onderzoek met het analyseren en opstellen van documenten. Tot medio oktober waren meer dan zeventienduizend gebruikerslicenties verkocht.
De uitgaven lopen vooruit
Wolters Kluwer wil dit jaar 12 tot 13 procent van de omzet aan productontwikkeling besteden, tegenover 11 procent vorig jaar. Over de eerste negen maanden lag dat aandeel nog op 11 procent. In het vierde kwartaal moeten de uitgaven dus flink omhoog.
Toch houdt het bestuur vast aan een operationele winstmarge van ongeveer 28 procent, iets hoger dan vorig jaar. Analisten achten dat haalbaar. De verkoop van een weinig winstgevende activiteit helpt de marge vooruit, de verbetering komt dus niet volledig uit de bestaande bedrijfsvoering.
De kosten van de vernieuwing lopen op, maar de extra opbrengsten van AI zijn nog onduidelijk. Bij de jaarcijfers in februari willen beleggers daar meer over horen. Bij belastingsoftware betalen klanten al voor AI-modules. UpToDate moet meer gaan opleveren bij verlenging van de huidige abonnementen.