ASMI wint terrein in een cruciaal deel van de chipsector. Bij de nieuwste generatie AI-chips zijn steeds meer ultradunne materiaallagen nodig. Precies daar ligt de kracht van het bedrijf uit Almere. De vraag is nu of ASMI die technologische voorsprong kan omzetten in blijvende groei van het marktaandeel.
Tijdens de maandag gehouden aandeelhoudersvergadering kwam opnieuw de vraag naar voren of ASMI zijn voorsprong verder kan uitbouwen tegenover veel grotere concurrenten als Applied Materials, Lam Research en Tokyo Electron.
ASMI noemde zichzelf eerder “David die vecht tegen drie reuzen”. Toch wist de chipmachinemaker uit Almere zich de afgelopen jaren op te werken tot marktleider in atomic layer deposition (ALD), een cruciale technologie voor geavanceerde chips. ALD is een techniek waarmee chipmakers laagje voor laagje extreem dun materiaal op een wafer aanbrengen. Dat moet steeds preciezer, omdat moderne chips kleiner, dichter en complexer worden.
Topman Hichem M’Saad verwees tijdens de vergadering tegenover de VEB naar recent marktonderzoek waaruit blijkt dat ASMI zijn marktaandeel in ALD verder heeft vergroot. “Ons marktaandeel in ALD is gestegen,” zei hij. ASMI profiteert van de toenemende vraag naar AI-chips, waarvoor steeds meer ALD-technologie nodig is. Precieze getallen en percentages over marktaandelen deelde het concern niet.
ALD wordt cruciaal voor AI-chips
De winst van marktaandeel is relevant, omdat ALD geldt als een van de strategisch belangrijkste technologieën in de chipindustrie. Naarmate chips kleiner en complexer worden, neemt het aantal ultradunne materiaallagen sterk toe. ASMI heeft zich daarin ontwikkeld tot een wereldspeler.
Waar Amerikaanse sectorgenoten traditioneel dominant waren in zogeheten depositie-apparatuur, de machines die flinterdunne materiaallagen op chips aanbrengen, profiteert ASMI van een technologische verschuiving. De nieuwste generatie chips - bedoeld voor AI-datacenters en krachtige processoren -vereist veel meer ALD-stappen dan eerdere generaties. Daardoor groeit niet alleen de totale markt, maar ook het relatieve aandeel van ASMI binnen die markt.
Volgens marktanalyses van onderzoeksbureaus TechInsights en Gartner wint ASMI vooral terrein bij foundries zoals TSMC - fabrikanten die chips produceren in opdracht van andere bedrijven als Nvidia, AMD, Broadcom en Apple - die vooroplopen bij de nieuwste productienodes. Ook bij de overstap naar 1,4-nanometerchips verwacht het bedrijf verder te groeien, omdat opnieuw meer ALD-lagen nodig zijn. Extra groeipotentieel ligt bij het winnen van 1,4-nanometerorders van Samsung en Intel. ASMI zegt inmiddels met alle drie de leidende foundries in gesprek te zijn.
Analisten rekenen erop dat ASMI mede daardoor de komende jaren sterk blijft groeien. Morgan Stanley verwacht dat de omzet stijgt van 3,2 miljard euro in 2025 naar 5,7 miljard euro in 2028. Vooral geavanceerde foundry- en logicchips vormen de groeimotor: de omzet uit dat segment zou stijgen van ongeveer 1,2 miljard euro naar 2,9 miljard euro.
AI drijft volgende groeifase van ASMI 
Bron: verslaggeving ASMI. Taxaties van Morgan Stanley (23 april 2026). Uitgelicht in geel de totale omzet. Bedragen in miljarden euro’s.
Nieuwe kansen in DRAM
Ook de geheugenmarkt wordt belangrijker voor ASMI. De omzet uit advanced memory, waaronder apparatuur voor AI-geheugen zoals high-bandwidth memory (HBM, een specifiek type DRAM-geheugen), zou volgens de schattingen groeien van circa 0,3 miljard euro naar 0,7 miljard euro in 2028.
Dat is opvallend, omdat ASMI historisch vooral sterk was in rekenchips (logic- en foundry) en veel minder dominant in geheugenchips.
Moderne DRAM-geheugenchips gebruiken steeds vaker technieken die eerder vooral bij logic-chips werden toegepast, zoals complexere transistorstructuren en extra materiaallagen. Daardoor stijgt ook de vraag naar epitaxy-machines, een technologie waarin ASMI eveneens marktaandeel wint.
M’Saad reageerde tijdens de vergadering zichtbaar geamuseerd op vragen over nieuwe DRAM-klanten voor epitaxy-machines. Hij wilde nog niet bevestigen of ASMI al een nieuwe klant heeft binnengehaald. “Geef ons nog wat tijd,” zei hij. “Ik garandeer dat jullie daar dit jaar meer over gaan horen.”
Die formulering was veelzeggend. M’Saad bevestigde geen klantnaam, maar wekte wel de verwachting dat ASMI dit jaar concreet nieuws kan melden in geheugenapparatuur. Voor beleggers is dat relevant, omdat succes in DRAM de groeicasus minder afhankelijk zou maken van alleen foundry en logic.
Daarmee verandert ook het beeld van ASMI zelf. Waar het concern jarenlang werd gezien als een specialistische nichespeler naast veel grotere Amerikaanse rivalen, profiteert het bedrijf nu van een fundamentele technologische omslag in de chipsector.
Voor beleggers draait het daardoor niet alleen om de vraag hoe groot de chipmarkt wordt, maar ook om hoeveel marktaandeel ASMI daarin weet te veroveren.