VEB.net maakt gebruik van cookies om het gebruiksgemak van de website te verbeteren. 

DSM-Firmenich verhoogt zijn groeiverwachting. Na de sterke cijfers van concurrent Givaudan hadden beleggers op meer gehoopt. De geurendivisie groeit stevig, maar bij smaak- en voedingsingrediënten vallen de verkopen tegen. Een aanvankelijk fors koersverlies loopt gedurende de ochtend terug.

De hogere jaarprognose van DSM-Firmenich komt voor beleggers nauwelijks als nieuws. Het Zwitsers-Nederlandse ingrediëntenbedrijf rekent nu op circa 5 procent organische omzetgroei, waar het eerder 2 tot 4 procent voorzag. Analisten verwachtten al een uitkomst rond die nieuwe doelstelling.

De kwartaalomzet stijgt naar bijna 2,4 miljard euro. Zonder de invloed van wisselkoersen, overnames en afgestoten activiteiten bedraagt de groei 5 procent, iets minder dan waarop sell-side analisten rekenden. Aan de buy-side, bij de fondsbeheerders die in het aandeel beleggen, hoopten sommigen inmiddels zelfs op meer dan 6 procent.

De sterke cijfers van concurrent Givaudan hadden de verwachtingen verder opgeschroefd. Het aandeel DSM-Firmenich was dit jaar bovendien al met de helft gestegen. Woensdag verliest het aandeel aanvankelijk tot 9 procent, waarna het verlies in de ochtend terugloopt tot 1 procent. 

Parfum wekt verwachtingen
Givaudan had enkele weken eerder laten zien hoeveel groei er mogelijk was. De Zwitserse producent van geur- en smaakstoffen rapporteerde over het derde kwartaal bijna 9 procent organische omzetgroei. Vooral ingrediënten voor luxeparfums verkochten uitzonderlijk goed. Zelfs gecorrigeerd voor eenmalige effecten groeiden die verkopen met ongeveer een kwart.

Dat voedde de hoop op een bijzonder sterk kwartaal bij DSM-Firmenich. Beide bedrijven ontwikkelen geuren voor parfumhuizen en fabrikanten van wasmiddelen, deodorant en douchegel. DSM-Firmenich maakt onder meer geuren voor Gucci, Yves Saint Laurent en Hugo Boss. 

De geur- en schoonheidsdivisie (Perfumery & Beauty) van DSM-Firmenich presteert op zichzelf goed. De organische omzetgroei bedraagt 8 procent. Met ruim 1 miljard euro omzet is het de grootste divisie van het bedrijf.

Vooral geuren voor consumentenproducten dragen daaraan bij. Die verkopen groeien opnieuw dubbelcijferig. Bij luxeparfums blijft de groei hoog in de enkele cijfers. Na Givaudans uitschieter hadden sommige beleggers op meer dan 20 procent gerekend.

Het verschil hoeft niet te betekenen dat DSM-Firmenich terrein verliest. Bestellingen kunnen verschuiven en het succes van afzonderlijke parfums kan de kwartaalcijfers sterk beïnvloeden. Over de eerste negen maanden groeien de luxeparfumverkopen van DSM-Firmenich nog altijd dubbelcijferig.

Geurendivisie trekt de groei bij DSM-Firmenich

Bron: verslaggeving DSM-Firmenich. Organische omzetgroei per divisie in het derde kwartaal, in procenten.

Een garderobe van parfums
Topman Dimitri de Vreeze ziet voorlopig weinig tekenen dat de vraag afzwakt. Jongeren gebruiken meer verschillende geuren. Hij spreekt in de call van “een garderobe van parfums in plaats van één of twee”. Parfumhuizen brengen hun geuren bovendien in meer producten uit, zoals doucheproducten, deodorant en bodysprays.

Ook fabrikanten van wasmiddelen en verzorgingsproducten proberen zich met geur te onderscheiden. Nieuwe technieken zorgen ervoor dat geuren geleidelijk vrijkomen. Kleding ruikt daardoor niet alleen bij het openen van de wasmachine, maar ook later nog fris.

Voor een fabrikant is zo’n geur meer dan een verwisselbaar ingrediënt. Consumenten herkennen hun vertrouwde product eraan. Een bescheiden besparing door over te stappen naar een andere leverancier kan duur uitvallen als klanten de nieuwe geur minder waarderen. Dat helpt gevestigde leveranciers hun positie te behouden.

Leveringen schuiven naar oktober
De grootste tegenvaller tegenover de analistenverwachtingen zit bij Taste, Texture & Health. Deze divisie levert onder meer smaakstoffen, enzymen en voedingsingrediënten. De organische omzetgroei bedraagt 3 procent, terwijl analisten op bijna 5 procent rekenden.

Volgens financieel directeur Ralf Schmeitz verschoof een deel van de leveringen naar oktober. Zonder die verschuiving was het kwartaal beter uitgevallen. “De groei zou dan 4 procent zijn geweest”, aldus Schmeitz. Die toelichting kan beleggers mogelijk iets hebben gerustgesteld, zo liep gedurende de ochtend het aanvankelijk forse koersverlies terug.

Noord-Amerika blijft zwak, maar De Vreeze ziet geen afzonderlijke productcategorie die plotseling sterk verslechtert. Zuivel doet het goed en oktober is volgens DSM-Firmenich sterk begonnen.

Bij deze divisie moet blijken wat de fusie uit 2023 commercieel oplevert. DSM bracht kennis van voedingsingrediënten mee, Firmenich van smaak en geur. Een fabrikant die suiker uit een product haalt, moet bijvoorbeeld zorgen dat het lekker blijft en zijn structuur behoudt. DSM-Firmenich wil verschillende onderdelen van zo’n opdracht uitvoeren.

Die samenwerking draagt volgens Schmeitz dit jaar 1 tot 1,5 procentpunt bij aan de groei van de divisie. Hij noemt dranken waarin voedingsingrediënten met smaakstoffen worden gecombineerd en oplossingen die koekjes en gebak langer vers houden.

Health, Nutrition & Care groeit met 5 procent iets sterker dan verwacht. Ingrediënten voor babyvoeding, die DSM-Firmenich onder meer aan grote bedrijven als Danone en Nestlé levert, doen het goed. Voedingssupplementen blijven last houden van terughoudende Amerikaanse consumenten.

De lat blijft hoog
De aangepaste bedrijfswinst (ebitda) stijgt van 458 miljoen naar 482 miljoen euro, vrijwel gelijk aan de analistenverwachting. De marge bedraagt ruim 20 procent. Voor volgend jaar houdt De Vreeze vast aan 21 procent, geholpen door kostenbesparingen en minder tegenwind van wisselkoersen.

De Vreeze ziet in de cijfers vooral een bevestiging van zijn plannen. “Dit bedrijf moet jaar op jaar met 4 tot 6 procent groeien”, zegt hij. Nieuwe opdrachten en de ontwikkeling van nieuwe producten geven hem vertrouwen dat dit ook de komende jaren lukt.

DSM-Firmenich zit in het midden in die bandbreedte. Sommige fondsbeheerders hoopten dit kwartaal al op meer dan de bovengrens. Het bestuur hoeft zijn plannen voorlopig niet aan te passen; beleggers moeten mogelijk nu wel hun verwachtingen bijstellen.




Gerelateerde artikelen