VEB.net maakt gebruik van cookies om het gebruiksgemak van de website te verbeteren. 

Met een premie van twintig procent lijkt het overnamebod van Keurig Dr Pepper een redelijke exit voor JDE Peet’s. Maar achter de glanscijfers gaat een ongemakkelijke waarheid schuil: de miljarden aan synergievoordelen worden volledig ingepikt door de koper.

De Amerikaanse drankenreus Keurig Dr Pepper (KDP) heeft een bod uitgebracht op JDE Peet’s. Het gaat om een all-cash overname ter waarde van 15,7 miljard euro. Voor beleggers betekent dat een geboden prijs van 31,85 euro per aandeel. Dat is een premie van ongeveer 20 procent ten opzichte van de slotkoers van vorige week vrijdag.

Op het oog misschien een redelijke exit. Maar voor veel beleggers voelt het bod toch aan als lauwe koffie. Net nu JDE Peet’s bij de halfjaarcijfers heeft aangetoond prijsverhogingen te kunnen doorvoeren zonder klanten te verliezen, dreigt een uitkoop. En krijgen aandeelhouders wel een eerlijke prijs, nu het verwachte synergievoordeel van vele miljarden vooral bij de koper lijkt te belanden? Vijf keer vraag en antwoord over het bod.

1. Waarom doet KDP dit juist nu?
KDP – in Nederland vooral bekend van de Keurig-koffiemachines en frisdranken als Dr, Pepper, 7up en Schweppes – ziet in JDE Peet’s een strategisch puzzelstuk. De Amerikaanse groep wil zich na de deal opsplitsen in twee aparte bedrijven: een frisdrankbedrijf voor Noord-Amerika (Beverage Co.) en een wereldwijde koffiegigant (Global Coffee Co.), waarin JDE Peet’s zal opgaan.

Het hoofdkantoor (global headquarters) van deze koffie-afsplitsing komt in Burlington (VS) en Amsterdam wordt een soort bijkantoor (een zogenaamd ‘international headquarters’).

KDP topman Tim Cofer spreekt van een “transformationeel moment” in de wereldwijde koffiemarkt. KDP heeft in de VS een sterke positie, terwijl JDE Peet’s met merken als Douwe Egberts, L’OR, Peet’s en Jacobs juist wereldwijd actief is. De combinatie moet uitgroeien tot ’s werelds grootste koffiebedrijf.

De Amerikanen slaan op het juiste moment toe. In de afgelopen jaren stond JDE Peet’s onder druk door snel stijgende koffieboonprijzen. Beleggers vreesden dat het concern die kosten niet volledig kon doorberekenen, met een blijvend marktaandeelverlies tot gevolg. Bij de halfjaarcijfers in juli viel de schade mee: dankzij harde prijsonderhandelingen met supermarkten en minder promoties hield JDE de marge overeind. Daarmee bewees het bedrijf meer prijsmacht te hebben dan analisten dachten.

Bovendien presenteerde het bedrijf diezelfde maand een vereenvoudigde strategie: tientallen kleinere en onrendabele merken gingen overboord, de focus verschoof naar drie ‘grote bets’. Dat zijn L’OR, Peet’s en een cluster van tien regionale sterke merken met Jacobs als spil. Bovendien ging JDE scherper op de kosten letten. Het vertrouwen keerde terug – en dat was ook terug te zien in de koers: sinds januari steeg het aandeel met bijna 60 procent. Precies op dat moment verschijnt KDP ten tonele.

2. Is de biedprijs redelijk?
Met 31,85 euro per aandeel lijkt het bod aantrekkelijk. De premie bedraagt 20 procent ten opzichte van de laatste beurskoers en 33 procent boven de gemiddelde koers van de afgelopen negentig dagen. Maar als we verder kijken dan het koersherstel sinds januari, is er reden voor nuance. 

Op basis van de totale ondernemingswaarde komt het bod neer op een EV/EBITDA-multiple van circa 12 keer. Dat is niet direct meer dan gemiddeld vergeleken met sectorgenoten als Nestlé, JM Smucker of Strauss. Van een échte overnamepremie, zoals die vaak geldt bij een overnamebod, is dus geen sprake. De overnemer – Keurig Dr. Pepper – wordt bijvoorbeeld zelf op ruim 14 keer de EBITDA-winst gewaardeerd. 

Contante waarde
Ook op basis van toekomstige kasstromen is het bod niet overdreven royaal. Tijdens de Capital Markets Day in juli gaf JDE Peet’s aan tussen 2026 en 2029 bij elkaar meer dan 4 miljard euro aan vrije kasstroom te kunnen genereren. Vanaf 2030 wordt zelfs gerekend op een jaarlijkse kasstroom van gemiddeld rond de 1,2 miljard euro per jaar. 

Een DCF-waardering met die verwachtingen en een 8 procent discontovoet komt uit rond 32 euro waarde per aandeel. Het bod van KDP sluit daar exact bij aan, maar legt geen premie bovenop de stand-alone waarde. 

Ook nog saillant: het bod ligt vrijwel gelijk aan de IPO-prijs die beleggers betaalden toen JDE in 2020 naar de beurs ging.  Beleggers die sinds de IPO zijn blijven zitten, hebben – afgezien van 3,90 euro per aandeel aan dividend – vijf jaar lang stilgestaan.

Koersverloop JDE Peet’s: beleggers zijn weer terug bij af

Bron: Bloomberg.

JDE heeft op de beurs nooit een 'volle' waardering gekregen. Met JAB als meerderheidsaandeelhouder en weinig invloed voor buitenstaanders hielden grote partijen afstand. Tel daar de excessieve beloningen en onvoldoende inzichtelijke rapportages bij op, en wat resulteert is een constant gedrukte beurskoers. Het bod van KDP biedt dan wel een premie, maar compenseert vooral de jarenlange JAB-korting.

3. Waar blijft de waarde van de synergieën?
Volgens het persbericht moeten de kostenvoordelen uit de fusie oplopen tot 400 miljoen Amerikaanse dollar per jaar – te realiseren binnen drie jaar. Omgerekend is dat ruim 345 miljoen euro per jaar, na belasting blijft daar circa 300 miljoen van over. 

De synergieën zijn dus niet gering: over meerdere jaren heen gaat het over miljarden aan winst. Wanneer we de synergievoordelen verdisconteren naar vandaag, resulteert dat in een waarde van ruim 8 euro per aandeel.

Maar daar zien aandeelhouders dus niets van terug in het bod. In plaats daarvan valt die waarde volledig toe aan de aandeelhouders van KDP. 

Die asymmetrie roept vragen op. Want hoewel het logisch is dat KDP als koper ook wil profiteren, is het de JDE-organisatie die het merendeel van de koffieactiviteiten en de wereldwijde distributie-infrastructuur inbrengt.

4. Hoe zit het met JAB’s dubbele pet?
De deal is extra gevoelig vanwege de rol van grootaandeelhouder JAB. Via Acorn Holdings bezit JAB 69 procent van de aandelen JDE Peet’s. Tegelijkertijd is JAB ook aandeelhouder in Keurig Dr Pepper, met een belang van circa 4,4 procent. Met een beurswaarde van ruim 40 miljard euro is Keurig Dr Pepper een factor drie keer groter dan JDE Peet’s. |

Met andere woorden: JAB zit aan beide zijden van de onderhandelingstafel. En dat roept vragen op over het onderhandelingsproces. Is het bod tot stand gekomen op basis van een onafhankelijke afweging? Of is er vooral gekeken wat het belang is van JAB – ongeacht welke aandeelhouders daar nu precies van profiteren?

Feit is in ieder geval dat geen sprake lijkt van een knock-out bod.

5. Hoe lucratief is dit voor de topman?
De timing van het bod is ook voor CEO Rafael Oliveira bijzonder gunstig. De topman trad pas in november 2024 aan en heeft dus minder dan twee jaar leidinggegeven aan het bedrijf. Toch staat hem nu al een forse beloning te wachten.

Bij zijn aanstelling kreeg Oliveira een eenmalige optie-award toegekend: 1,63 miljoen opties met een uitoefenprijs van 18,43 euro per stuk. Dat was de murw gebeukte beurskoers op het moment van toekenning. 

In het beloningsplan is bovendien opgenomen dat bij een koers tussen de 31 en 32 euro het aantal verkregen opties wordt vermenigvuldigd met een factor 1,5.

In het overnamescenario van 31,85 euro per aandeel is dat pakket dus maar liefst 33 miljoen euro waard: 1,63 miljoen opties × 1,5 multiplier × (31,85 - 18,43) euro = 33 miljoen euro.

Of de opties bij een overname direct vrijkomen wordt in het beloningsbeleid niet vermeld. Wel is duidelijk dat dit pakket buitensporig lucratief is. Zeker naar Nederlandse maatstaven.




Gerelateerde artikelen